یک بار برای همیشه تفاوت بین کامپوزیت دندان و لمینت دندان را بخوانید

این پرتکرارترین سوالی است که مراجعه کنندگان به مطب‌های دندانپزشکی می‌پرسند. اگر قصد دارید با کمک لمینت‌ها طرح لبخندتان را اصلاح کنید اما بین انتخاب لمینت‌های سرامیکی و ونیرهای کامپوزیتی دو دل هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا به طور کامل با تفاوت بین کامپوزیت و لمینت دندان آشنا شوید.

لمینت دندان چیست؟

پیش از آنکه درباره لمینت‌ و یا کامپوزیت‌ها چیزی بگوییم، بهتر است شما را با ونیرها آشنا کنیم. ونیر دندان یا (Dental veneers) در دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، لایه‌‌ای نازک از جنس  پرسلن یا کامپوزیت است که برای رفع نقایص ظاهری چون بد رنگی یا بد فرمی دندان‌ها استفاده می شوند.

به ونیرهایی که از جنس پرسلن باشند، در اصطلاح  لمینت سرامیکی و به ونیرهایی که مواد تشکیل دهنده آن‌ها از کامپوزیت باشد، لمینت کامپوزیتی یا ونیر کامپوزیت اطلاق می شود. اما آنچه که در اصطلاح عوام در نامگذاری انواع ونیرها جا افتاده است، با عنوان لمینت دندان و کامپوزیت دندان شناخته می‌شود.

لمینت دندان  روکش‌هایی از جنس سرامیک هستند که برای اصلاح طرح لبخند به کار می‌روند. اگر دندان‌های زردی دارید یا به صورت صاف و یکدست در کنار هم قرار نگرفته‌اند می‌توانید با کمک لمینت های سرامیکی لبخدتان را زیباتر کنید. لمینت دندان را می‌توانید همرنگ دندان‌های خود تا رنگ‌ روشن و خیلی سفیدتر از دندان خود انتخاب کنید.

ونیر کامپوزیت نیز همانند لمینت‌ها، لایه‌هایی هستند که بر روی دندان قرار می‌گیرد. مزیت بزرگ ونیرکامپوزیت ها این است که هیچ نیازی به قالب گیری یا تراش دندان‌ها ندارد. همچنین از نظر قیمت ، ونیرهای کامپوزیتی اقتصادی‌تر هستند.

 

تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت در پوشش عیب ‌های دندان

 به عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های میان لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیت‌ها می‌توان به تفاوت در کارکرد هر یک اشاره کرد. آیا می‌دانستید لمینت سرامیکی دامنه کاربرد بیشتری داشته و برای پوشاندن عیوب ظاهری بیشتری مناسب است؟ کاربرد لمینت‌های سرامیکی عبارت است از:

  • لمینت قادر است دندان‌هایی که کج و بدشکل هستند را اصلاح کند.
  • لمینت های سرامیکی را می‌توان جایگزین دندان‌های شکسته یا ترک خورده کرد.
  • فاصله میان دو دندان را می‌توان با کمک لمینت دندان پر کرد.
  • اگر طول دندانی در اثر ساییدگی کوتاه‌تر از سایر دندان‌ها شده باشد، می‌توان با کمک لمینت های سرامیکی آن را اصلاح کرد.
  • دندان‌هایی که دچار بد رنگی شده‌ و با روش‌های سفید کردن دندان چون بلیچینگ قابل اصلاح نمی‌باشند، با کمک لمینت سرامیکی اصلاح می‌شوند.

این در حالی است که کامپوزیت دندان دامنه کاربرد محدودتری دارد. به عبارتی اگر عیوب دندان‌ها بیشتر باشد، کامپوزیت درمان مناسبی نخواهد بود. کاربردهای کامپوزیت دندان عبارتنداز:

  • اصلاح دندان‌های خرگوشی
  • پر کردن فاصله‌های جزئی میان دندان‌ها
  • اصلاح رنگ دندان‌هایی که صاف و مرتب هستند و بیمار تنها قصد برطرف کردن بد رنگی آن‌ها را دارد.
  • دندان‌هایی که به صورت مختصری دچار کجی شده‌اند.

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان از نظر مدت زمان نصب

از دیگر تفاوت‌هایی که میان لمینت و کامپوزیت وجود دارد می‌توان به تفاوت در مدت زمان نصب آن‌ها اشاره کرد. حتما شما هم دیده‌اید افرادی را که تنها یک جلسه به مطب دندانپزشک مراجعه می‌کنند و با لبخندی هالیوودی و زیبا باز می‌گردند. اگر شما نیز می‌خواهید تنها در یک جلسه حدودا 5 ساعته دندان‌هایی زیبا و مرتب داشته باشید، می‌توانید از ونیرهای کامپوزیتی استفاده کنید.

اما لمینت دندان از نوع سرامیکی به دو جلسه زمان نیاز دارد. در جلسه اول که برای ونیر سرامیکی مراجعه می‌کنید دندانپزشک از روی دندان‌ها قالب می‌گیرد. سپس این قالب‌ها برای ساخت به لابراتوار فرستاده می‌شوند. برای ساخت لمینت‌ها حداقل به دو هفته زمان نیاز خواهید داشت. پس از آن می‌توانید برای جلسه دوم و ترمیم دندان‌های خود اقدام کنید.

تفاوت لمینت ‌ها از جهت استحکام؛ کدام یک مقاوم‌ تر است؟

لمینت‌های سرامیکی با کمک تکنولوژی‌های پیشرفته و با استفاده از بروزترین تجهیزات روز دنیا در لابراتوار ساخته می‌شوند به همین خاطر دوام و استحکام این لمینت‌ها از لمینت‌های کامپوزیتی بیشتر است. کامپوزیت‌ دندان نه تنها در مقابل آسیب و ضربه، بلکه در مقابل تغییر رنگ نیز ضعیف‌تر از لمینت های سرامیکی هستند. به همین خاطر اگر بحث هزینه لمینت دندان چندان برایتان اهمیتی ندارد، توصیه می‌کنیم با تایید دندانپزشک از لمینت‌های سرامیکی استفاده کنید.

تفاوت ونیر سرامیکی با کامپوزیت از نظر طول عمر

از نظر طول عمر نیز لمینت های سرامیکی نسبت به کامپوزیت‌ها برتر هستند. در صورت رعایت مراقبت‌های لازم، لمینت‌های سرامیکی می‌توانند حتی تا 12 سال نیز عمر مفید داشته باشند در حالی که کامپوزیت‌ها در بهترین حالت ممکن حداکثر 5 الی 7 سال دوام و ماندگاری خواهند داشت. بنابراین اگرچه برای انجام لمینت دندان هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد، اما به همان نسبت نیز به مدت زمان بیشتری صاحب دندان‌های زیبا و مرتب خواهید بود.

تفاوت لمینت و کامپوزیت در فرایند کاشت؛ کدام یک به دندان آسیب می‌ رساند؟

اگر قصد داشته باشید دندان‌هایتان را لمینت کنید حتما شنیده‌اید که برای لمینت، مینای دندان باید تراش بخورد. اما در کدام یک از روش‌ها آسیبی که به دندان می‌رسد کمتر است؟ ونیر کامپوزیت عموما روشی ایمن‌تر است چراکه برای انجام آن نیازی به قالب گیری یا تراش مینای دندان نخواهد بود. اما برای کاشت لمینت سرامیکی، مینای دندان به اندازه ضخامت ونیرهای پرسلین ساخته شده در لابراتوار تراش می‌خورد.

هزینه لمینت دندان؛ قیمت یک لبخند زیبا چقدر است؟!

همان‌طور که ابتدای مطلب نیز ذکر کردیم  هزینه لمینت دندان  به عوامل متعددی بستگی دارد. مهم‌ترین عاملی که هزینه لمینت را مشخص می‌‎کند، نوع آن است. با توجه به تفاوت‌هایی که میان لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی وجود دارد، قیمت کامپوزیت دندان مناسب‎تر از لمینت های سرامیکی است. هزینه لمینت‌های دندانی بسته به عوامل متعددی چون کشور سازنده متغیر است. با این حال قیمت هر واحد لمینت کامپوزیتی (ونیر کامپوزیت) از 400 هزار تومان تا 1800000 هزار تومان است. قیمت هر واحد لمینت سرامیکی نیز از 1500000 هزار تومان تا 4000000 میلیون تومان متغیر است.

“این مطلب تبلیغاتی است”

انتهای پیام/

درباره ی heodkfj

مطلب پیشنهادی

معرفی دربند تهران و خرید بلیط هواپیما چارتری

تهران پایتخت ایران مکان های دیدنی بسیار زیادی دارد از جمله این مکان ها می …