کتاب ‌های تخصصی مدیریت و اقتصاد که همه باید بخوانند

دسترسی به کتاب‌ها عین سابق سخت و دشوار نیست، بلکه با یک سرچ ساده در گوگل می‌توان کتاب مورد نظر را انتخاب و آن را خریداری کرد. ما در این مقاله قصد داریم، بهترین کتاب‌های مدیریت و اقتصاد را به شما معرفی کنیم. برای اطلاع پیدا کردن از مهم‌ترین کتاب‌های حوزه اقتصاد و مدیریت که هر فردی لازم است، یک بار آن را بخواند تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

معرفی کتاب‌های تخصصی مدیریت

امروه کتاب‌های بسیاری در حوزه مدیریت توسط نویسندگان بسیاری چه ایرانی و چه خارجی به نگارش درآمده است. این کتاب‌ها در گرایش‌های مختلفی از مدیریت بوده و هر کدام به منظور و هدف خاصی نوشته شد است. در این حوزه یک سری از کتاب‌ها است که لازم می‌دانیم هر فردی حتی شده برای یک بار در طول عمرش آن را مطالعه کند. پیشنهاد می‌کنیم هر مدیر موفقی یک بار این کتاب‌ها را مطالعه کند. معروف‌ترین و کاربردی‌ترین کتاب‌ها با موضوع مدیریتی به شرح زیر است.

  1. کتاب تفکر سریع و آهسته: یکی از کتاب‌های شاهکار مدیریتی این کتاب است. نویسنده این کتاب جذاب دانیل کانمن است. این کتاب یکی از کتاب‌های مدیریتی پرفروش در نیویورک به حساب می‌آید.
  2. کتاب نوپای ناب: این کتاب معروف در حوزه کارآفرینی بوده و توسط نویسنده  اریک ریس در سال 2012 نوشته شده است. این کتاب پرفروش و بسیار هدفمند، یک مسیر جدید برای مقابله کردن با سازمان‌ها به وجود می‌آورد تا قابلیت سازگاری با تغییرات اطراف خود را پیدا کنند. در این کتاب مفهوم کارآفرینی از تمامی جهات به چالش کشیده شده است.
  3. کتاب خلق مدیریت کسب و کار: یکی از تاثیرگذارترین کتاب‌های مدیریتی کتاب خلق مدل کسب و کار است. این کتاب توسط استروالدر به قلم در آمده است. قلم شوا و جذاب نویسنده این کتاب، مخاطبین بسیاری را به خود جلب کرده است. با مطالعه این کتاب می‌توان دیدی شفاف‌تری در کسب و کار داشت.
  4. کتاب دوره عمر سازمان: کتاب عمر سازمان در مورد مدیریت کلاسیک نگارش شده است. ایساک ادیزس نویسنده این کتاب به اصول کلی هر آنچه که مدیران موفق باید بدانند را در قالب یک استراتژی سازمان کرده است.
  5. کتاب رفتار مدیریت سازمانی رابینز: استاد دانشگاه سن دیه گو، نویسنده دانا و مطرح جهان استیون رابینز یکی از پرفروش‌ترین و کاربردی‌ترین کتاب‌های مدیریت را در به نگارش درآورده است. این کتاب یکی از منابع بسیار مهم در آموزش دروس دانشگاهی رشته مدیریت به شمار می‌رود.  در این کتاب نویسنده رفتار سازمانی را مورد بررسی قرار می‌دهد.
  6. کتاب پنج دشمن کار تیمی: پاتریک لنچیونی در سال 2002 میلادی این کتاب معروف را به نگارش در آورده است. در این کتاب نویسنده مشکلات موجود در کارهای تیمی را به چالش کشیده است.
  7. کتاب در جستجوی برتری: این کتاب ارزشمند در دهه 80 میلادی به مدت سه سال جز یکی از کتاب‌های پرفروش مدیریت در جهان محسوب می‌شود. نویسنده در این کتاب ویژگی‌های شرکت‌های موفق در جهان را بررسی و تحلیل نموده و محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.
  8. کتاب جنگل استراتژی: یکی از کتاب‌های مدیریت استراتژیک در جهان این کتاب به شمار می‌رود. هنری مینتزبرگ، نویسنده این کتاب جذاب در قسمتی از این کتاب خود در مورد مشخصات مدیران استراتژیک برای کاربران و مخاطبانش صحبت می‌کند.
  9. کتاب رقص تغییر: پیتر سنگه نویسنده مطرح و کاربلند بار دیگر با نوشتن این کتاب، مدیریت تحول در سازمان را به چالش کشیده است. نویسنده در این کتاب ارزشمند، تفکر سیستمی و مفهوم تغییر را در سازمان‌ها به صورت کاملا کاربردی ارائه داده است.
  10.  کتاب همکاری: این کتاب در حوزه مدیریت منابع انسانی توسط دانیل گلمن نوشته شده است. این نویسنده کتاب خود را به گونه‌ای نوشته استف که در حوطه مدیریت منابع انسانی جز برترین‌ها به شمار می‌رود.

معرفی کتاب‌های تخصصی اقتصاد

حال نوبت آن رسیده است، که بهترین و کاربردی‌ترین کتاب‌های موجود در حوزه اقتصاد را با مخاطبین عزیر معرفی کنیم. برای آگاهی پیدا کردن در این باره، مطالب زیر را مطالعه کنید. معروف‌ترین و بهترین کتاب‌های تخصصی که هر اقتصادانی باید آن را خوانده باشد به شرح زیر است:

  1. کلیات علم اقتصاد:  این کتاب کاربردی و تاثیر گذار اثر استاد دانشگاه هاروارد، گریگوری منکیو نویسنده مطرح است. در این کتاب در مورد موارد مختلفی در حوزه علم اقتصاد صحبت شده است و لازم است که اقتصادانان یک بار هم که شده این کتاب ارزشمند را مطالعه کنند.
  2. کتاب اقتصاد برای همه: این کتاب توسط علی سرزعیم نوشته شده است. محور اصلی این کتاب در مورد بحث‌های اقتصادی در رسانه‌ها است. مطالعه این کتاب برای علاقه‌مندان در این حوزه پیشنهاد می‌شود.
  3. کتاب مبانی اقتصاد: این کتاب که جز یکی از کتاب‌های مطرح در حوزه اقتصاد است، توسط مسعود نیلی به نگارش در امده است. این کتاب مخاطبین و طرفداران بسیاری دارد.
  4. کتاب دکترین شوک: این کتاب در سال 2007 میلادی برای اولین بار به نویسندگی نائومی کلاین به چاپ رسیده است.
  5. کتاب چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد: این کتاب توسط دو نویسنده محبوب پیترشف و آندروشف نوشته شده است. لازم به ذکر است که این کتاب، مفاهیم پیچیده مرتبط با رشد اقتصادی و نظام پولی را با استفاده از طنز و داستان و تصاویر کاریکارتوری برای مخاطبینش شرح داده است.
  6. کتاب سرمایه: این کتاب فوق العاده برای اولین بار در سال 1867 میلادی توسط کارل مارکس نوشته شده است. این کتاب تاثیرات فراوانی تاکنون بر روی مخاطبین خود داشته است و از محبوبیت بالایی برخودار است. 

کلام آخر:

در این مقاله چند تا از مهم‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های مدیریت و اقتصاد را که لازم است، هر مدیر و اقتصاد دانی آن‌ها را مطالعه کنید برای شما معرفی کردیم. امیدواریم بتوانید از مطالعه این کتاب‌ها نکات مهم آموزشی را دریابید. گاهی اوقات لازم است، به جز  خرید داستان و رمان، کتاب‌ های مدیریت و اقتصاد  را خریداری کنید و علم خود را بالا ببرید. ما در وبسایت خود، در مقالات بعدی به معرفی کتاب‌های مختلفی در حوزه‌های مختلف مانند کتاب‌های آموزش دیجیتال مارکتینگ، کتاب‌ های داستان و رمان، کتاب‌های ادبیات و ….. می‌پردازیم. از اینکه همیشه همراه ما هستید از شما ممنونیم.

“این مطلب تبلیغاتی است”

انتهای پیام/

درباره ی heodkfj

مطلب پیشنهادی

شستا نهال استوار در بهار 35 سالگی

آغازِ پایانِ 35 سال حاشیه  فرودین ماه 1399 و بعد از قریب به 35 سال …