ورود چه اشیا و وسایلی به قطار ممنوع است؟

افراد زیادی هستند که برای سفر های خود قطار را در اولویت خود قرار می دهند. با این حال بسیاری از افراد به دلایل مختلف، علاقه ای به استفاده از قطار ندارند. این افراد به همین دلیل شاید با قوانین و مقررات استفاده از قطار نیز آشنایی زیادی نداشته باشند. قطار نیز مثل هواپیما قوانین خاص خودش را دارد و مسافران در صورت خرید  بلیط قطار رجا ملزم به رعایت قوانین آن هستند. از جمله قوانین مربوط به این وسیله نقلیه، قوانین مربوط به اشیا ممنوعه در قطار است.

اگر شما از مقررات مربوطه مطلع نباشید احتمالا دچار مشکل می شوید. بهتر است بدانید که چه مقدار بار می‌توانید بعد از خرید بلیط  قطار فدک  با خود حمل و جابه‌جا کنید. آشنایی با این قوانین و مقررات به شما کمک می‌کند تا در طول سفر آسوده باشید و دغدغه اضافی نداشته باشید. با ما همراه باشید تا اشیایی که ورود آنها به قطار ممنوع است را بشناسید.

ورود چه وسایلی به قطار ممنوع است؟

 • اشیا غیر مجازی مثل انواع سلاح، مواد محترقه و منفجره، اشیای قاچاق و خلاف عرف اسلامی و مواد آتش زا، بیهوش کننده، موارد سمی و بیماری زا به داخل همه قطارها ممنوع است.
 • انواع مختلف اسلحه اسباب بازی که شباهت زیادی به اسلحه حقیقی دارند.
 • انواع مختلف اشیاء برنده مانند تیغ موکت بری، بطری، شیشه، چاقو، دشنه، قیچی، ناخن گیر، تیغ جراحی، پنجه بکس، تیغ ریش تراشی و اشیاء مشابه
 • ورود خوراکی ها و آشامیدنی ها، به جز مشروبات الکلی مجاز است.
 • همراه بردن هر گونه از حیوانات، اعم از حیوانات اهلی و وحشی به داخل قطار مجاز نیست.
 • تنها حیوانات قابل حمل در قطار، پرندگان قابل حمل در قطار هستند که قفس آن‌ها بزرگ‌ تر از حد مجاز نباشد و خطری هم برای سایر مسافران نداشته باشد.

مقالات مرتبط: راه هایی برای خرید ارزان بلیط قطار

نکات قابل توجه در مورد بار همراه در قطار

 • هنگام بستن بار خود توجه داشته باشید که حمل و بردن وسایل نقلیه زیاد، علاوه و بر ایجاد زحمت برای شما و همراهان تان باعث تنگ شدن جای شما در کوپه می شود.
 • پیشنهاد می شود که تا جایی که می‌توانید در برداشتن وسایل مختلف دقت کنید. کیف دستی، ساک‌های کوچک، کالسکه، ویلچر و امثال این وسایل را می‌توانید با خود داخل کوپه قطار ببرید و از این جهت مشکلی وجود ندارد.
 • از بردن وسیله‌های بزرگ، کارتن‌ها و بسته‌های بزرگ و بارهایی با حجم زیاد خودداری کنید.
 • شرکت های ریلی معمولا اعلام می کنند که هیچ مسئولیتی را در قبال گم شدن وسایل مسافران در حین سفر نمی پذیرند. بنابراین بهتر است. اشیا و وسایل ارزشمند خود را به داخل قطار نبرید؛ چر که مسئولیت محافظت از آن صرفا بر عهده شما می باشد.
 • اگر وسیله ای را در قطار گم کردید، نگران نباشید. اشیا پیدا شده در قطار صورت جلسه شده و به مدت یک ماه در محلی برای اشیای گم شده نگهداری می شود.
 • حداکثر بار مجاز برای هر مسافر نزدیک به 150 کیلومتر است که 30 کیلوگرم آن برای بلیط تمام بهاء و 20 کیلوگرم برای بلیط های نیم بهاء رایگان می باشد. هر مسافر می تواند حداکثر 5 بسته بار تحویل توشه نماید.
 • مسافران موظف هستند بار مازاد خودشان را تا 45 دقیقه قبل از حرکت قطار به باجه های توشه در ایستگاه تحویل دهند.

 

مقدار بار مجاز در قطار

میزان بار مجاز در قطار 30 کیلوگرم است. ابعاد چمدان نیز نباید از 75 سالنتی متر در طول بیشتر باشد. ضمن اینکه شما علاوه بر این بار می‌توانید یک کیف دستی با اندازه‌ معقول نیز با خود به همراه داشته باشید. اگر شما دارای بار بزرگتری هتید، می توانید آنرا به قسمت بار قطار تحویل دهید. البته تجه داشته باشید که وزن آن نباید بیش از 200 کیلوگرم باشد و طول آن نیز نباید از 2 متر بیشتر باشد.

“این مطلب تبلیغاتی است”

انتهای پیام/

درباره ی heodkfj

مطلب پیشنهادی

شستا نهال استوار در بهار 35 سالگی

آغازِ پایانِ 35 سال حاشیه  فرودین ماه 1399 و بعد از قریب به 35 سال …