نقش آزمایشگاه در تشخیص و درمان بیماری‌ها

آزمایش چکاپ باعث پیشگیری و تشخیص به موقع بیماری‌ها می‌شود. تشخیص زودهنگام برخی از بیماری‌ها مانند سرطان، باعث می‌شود که درمان بیمار با سرعت بیشتری پیش برود و عمر بیمار افزایش یابد. در آزمایش چکاپ کامل عملکرد کلیه، قلب، کبد، تیروئید، چشم و سایر ارگان‌های بدن مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین میزان ویتامین‌ها، مواد معدنی و درصد قند و چربی خون نیز محاسبه می‌شود. همان طور که می‌دانید برای انجام  آزمایشات مختلف باید به مکانی به نام آزمایشگاه مراجعه شود. همه ما با ضرب المثل معروف “پیشگیری بهتر از درمان است” آشنا هستیم. آزمایشگاه یکی از مهمترین ارکان نظام سلامت به شمار می‌رود و نقش بسیار مهمی در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها دارد.

چرا حتی وقتی بیمار نیستیم باید به سلامتی خود اهمیت دهیم؟

همه افراد همواره برای خود و اطرافیانشان آرزوی سلامتی می‌کنند. سلامتی آنقدر مهم است که امام صادق (ع) می‌فرماید: “سلامتی بهترین نعمت‌ خدوند است.” تا زمانی که سلامتی خود را از دست ندهیم، اهمیت آن شاید برایمان قابل درک نباشد. بسیاری از بیماران حاضرند تمام دارایی خود را بدهند و دوباره سلامتی عمومی بدن خود را به دست آورند. برای حفظ سلامتی خود باید از رفتارهای پرخطر خودداری کنید، سیگار نکشید، آب کافی بنوشید،‌ رژیم غذایی سالم داشته باشید، سیستم ایمنی بدن خود را با تأمین ویتامین‌ها و املاح معدنی بدن تقویت نمایید، از انجام فعالیت‌های ورزشی غافل نشوید و کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید. پزشکان توصیه می‌کنند که افراد هر شش ماه یکبار یا حداقل هر یک سال یکبار  آزمایش چکاپ  کلی بدهند و وضعیت سلامتی بدن خود را مورد بررسی قرار دهند. حتماً نباید منتظر باشید که علائم بیماری بروز کنند و سپس به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از بیماری‌های ابتدا علائم خاصی ندارند و در صورت پیشرفته شدن علائم آن‌ها بروز پیدا می‌کند. بنابراین اگر زودتر تشخیص داده شوند، درمان راحت‌تری خواهند داشت. همچنین هزینه‌های درمان نیز کمتر خواهد شد.

چرا فرد باید قبل از انجام آزمایش خون ناشتا باشد؟

یکی از نکات مهمی که در دقیق بودن جواب آزمایش تأثیر بسزایی دارد، ناشتا بودن قبل از انجام آزمایش است. مواد غذایی پس از ورود به بدن و گذراندن مراحل هضم و جذب وارد خون می‌شوند. از آنجایی که در آزمایش خون به بررسی میزان قند، چربی و ترکیبات دیگر پرداخته می‌شود، در صورت ناشتا نبودن پزشک دچار اشتباه خواهد شد و نمی‌تواند به درستی به عملکرد فیزیولوژیک بدن بیمار پی ببرد. فرد قبل از آزمایش باید به خوبی به توصیه‌های پزشک خود عمل کند. به هیچ عنوان نباید داروهایی مانند آنتی بیوتیک، قرص ضد بارداری، استروژن، داروهای ضد افسردگی و داروهای ادرارآور استفاده شود زیرا در نتیجه آزمایش تأثیرگذار هستند. افرادی که برای انجام آزمایش قند خون به آزمایشگاه مراجعه می‌کنند، باید از خوردن کربوهیدرات‌ها، نوشابه و آبمیوه صنعتی بپرهیزند. قبل از آزمایش کلسترول خون نیز فرد باید از خوردن تخم مرغ، گوشت قرمز و مواد حاوی کلسترول خودداری کند.

آشنایی با انواع آزمایشگاه پزشکی

آزمایشگاه پزشکی مکانی است که در آن پزشکان آزمایشات بالینی را روی نمونه‌هایی که از بیماران گرفته شده، انجام می‌دهند. با کمک این آزمایش‌ها اطلاعات دقیقی در رابطه با سلامت بیمار، پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها ارائه می‌گردد. آزمایشگاه‌های پزشکی از لحاظ پیچیدگی و اندازه انواع مختلفی دارند. حتماً بارها در کنار واژه آزمایشگاه با کلماتی مانند تشخیص طبی، ژنتیک، پاتولوژی و پاتوبیولوژی برخورد داشته‌اید. مردم معمولاً فرق این آزمایشگاه‌ها را نمی‌دانند. این در حالیست که دامنه فعالیت هر یک از آن‌ها کاملاً با هم متفاوت است.

آزمایشگاه تشخیص طبی

برای راه‌اندازی این مرکز باید از وزارت بهداشت و درمان مجوز دریافت کرد. این مرکز شامل بخش‌های مختلفی مانند بیوشیمی، اسپرموگرام، هماتولوژی، سرولوژی، هورمون‌شناسی، میکروب‌شناسی می‌باشد. در این بخش‌ها آزمایشات روی نمونه‌های خون، مدفوع، ادرار، خلط و غیره انجام می‌شود. افراد برای کار کردن در این مکان باید مدرک میکروبیولوژی یا علوم آزمایشگاهی داشته باشند.

آزمایشگاه پاتولوژی

کلمه پاتولوژی به معنی آسیب‌شناسی است. به افرادی که در این مکان مشغول انجام آزمایشات روی مایعات و بافت‌های مختلف بدن هستند، پاتولوژیست گفته می‌شود‌. در این مرکز بافت‌ها و مایعات بدن با استفاده از میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا در صورت وجود اختلالات ژنتیکی به علت اصلی آن پی برده شود‌. کاربرد بخش پاتولوژی برای تشخیص بیماری سرطان است.

آزمایشگاه ژنتیک

در این مرکز احتمال به وجود آمدن بیماری‌های ژنتیکی در نسل‌های بعدی یک خانواده یا تشخیص بیماری‌های ژنتیکی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این آزمایشات با استفاده از روش‌های PCR و کاریوتایپ انجام می‌شوند. همزمان با انجام آزمایشات ژنتیکی در این مراکز مشاوره ژنتیک قبل از بارداری نیز ارائه می‌شود.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی

به آزمایشگاه‌های بزرگ و پیشرفته که از لحاظ مساحت ابعاد گسترده‌ای دارند و دستگاه‌های استفاده شده در آن‌ها پیشرفته‌تر می‌باشد، آزمایشگاه پاتوبیولوژی گفته می‌شود. در واقع این مکان همزمان دارای بخش‌های تشخیص طبی و پاتولوژی استآزمایشگاه عماد  یکی از بهترین آزمایشگاه‌های پاتوبیولوژی ایران است که دارای پرسنل متخصص و توانمندی است. تمام مراجعین این آزمایشگاه در تهران از جواب‌های دقیق آزمایش‌های خود کمال رضایت را دارند.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد، بهترین آزمایشگاه در تهران

این آزمایشگاه فعالیت حرفه‌ای خود را از سال 1388 آغاز کرد و دارای بخش‌های پذیرش، جواب‌دهی، هورمون‌شناسی، قارچ‌شناسی، هماتولوژی، سرولوژی، تشخیص مولکولی، سیستولوژی، پاتولوژی و مایکوباکتریولوژی می‌باشد. تجهیزات به کار رفته در این مکان دارای بهترین فناوری‌های روز جهان هستند. این مرکز برای بیماران خود این امکان را فراهم کرده که بتوانند در محل کار یا منزل خود نمونه‌گیری شوند. مرکزعماد حتی در ایام تعطیل و جمعه‌ها نیز آماده ارائه خدمات به ماجعین می‌باشد‌. اگر قصد دارید به صورت حضوری به این مرکز مراجعه کنید، باید پس از ورود به سابن از دستگاه نوبت‌دهی نوبت خود را دریافت کنید. کارشناسان پذیرش شما را طبق نوبت صدا خواهند زد. سپس اطلاعات شما در پرونده ثبت خواهد شد. در صورت نیاز اطلاعات مورد نیاز درباره آزمایش به شما ارائه می‌شود. در ادامه باید به صندوق مراجعه کنید و هزینه آزمایش را بپردازید و به همراه قبض و پرونده به واحد نمونه‌گیری بروید. پرسنل قسمتی از قبض را که مربوط به واحد نمونه‌گیری است، جدا می‌کنند. قسمت دیگر قبض برای گرفتن جواب آزمایش باید همراه شما باقی بماند.

“این مطلب تبلیغاتی است”

انتهای پیام/

درباره ی heodkfj

مطلب پیشنهادی

شستا نهال استوار در بهار 35 سالگی

آغازِ پایانِ 35 سال حاشیه  فرودین ماه 1399 و بعد از قریب به 35 سال …