مهم ترین قوانین سفر با اتوبوس

این انتقال می تواند با هدف فراغتی موقت از کار و زندگی خود باشد یا هدف کاری. سفر با رزرو بلیط اتوبوس  و پرواز محدود نمی شود. شما در هر نوع از سفر باید نسبت به قوانین وسیله ی نقلیه ای که استفاده می نمایید آگاه باشید. یکی از این وسایل نقلیه که همیشه جزو انتخاب های مسافران است اتوبوس است. اما سفر با اتوبوس چه قوانینی دارد؟

چند کیلو بار؟

تصور کنید که دانشجوی قم هستید و باید از مشهد به قم بروید. از میان تمام وسایل نقلیه بلیط اتوبوس مشهد قم  را خریداری کرده اید و حال باید چمدان های خود را ببندید. اما یک دانشجوی خانه به دوش خوابگاهی چند کیلو بار می تواند بردارد؟!

در سفرهای داخلی هر مسافر اتوبوس فقط می تواند 20 کیلوگرم بار داشته باشد. البته که این بار باید شکلی متعارف داشته باشد و ارتفاع یا ابعاد بیش از اندازه نداشته باشد. همچنین میزان بار مجاز در مسافرت های خارجی 40 کیلوگرم است.

اما بدانید که در صورتی که مجبور شدید بیشتر از این حد بار بردارید می توانید به ازای هر 1 کیلو بار اضافی جریمه ای معادل 5/2% بلیط خود به راننده یا شرکت حمل و نقل پرداخت کنید. البته باید این موضوع را با تعاونی اتوبوس خود مطرح کنید چراکه قوانین شرکت ها ممکن است متفاوت باشد.

 

ممنوعه های سفر با اتوبوس

درست است که بار شما بررسی نمی شود اما به معنای این نیست که هرچه که دوست دارید همراه خود ببرید. به عنوان مثال ورود انواع حیوانات زنده وحشی و اهلی به اتوبوس، مواد منفجره، سلاح های سرد و گرم، مواد اسیدی و… که به هر شکلی آسایش مسافران را مخدوش کند ممنوع است.

بلیط نیم بها یا کامل برای کودک؟!

 تصور کنید که فینال مسابقات فوتسال کشور بین تیم های مشهد و اصفهان نزدیک است و شما می خواهید به همراه فرزند خود برای دیدن آن به اصفهان بروید. حال باید  بلیط اتوبوس مشهد اصفهان  را خریداری کنید و این سوال به ذهنتان خطور می کند:

 آیا باید برای پسر 6 ساله ی خود هم بلیط بخرید؟

بله. باید بخرید. قانون خرید بلیط کودک گویای این است که فقط کودکان زیر 5 سال نیازی به بلیط ندارند و هیچ تفاوتی بین قیمت بلیط بزرگسال و کودک بالای 5 سال وجود ندارد. البته اگر برای کودک زیر 5 سال خود صندلی جدا می خواهید باید برای او هم بلیط بخرید.

آیا اتوبوس شما تاخیر دارد؟

اگر اتوبوس شما تاخیر در حرکت دارد (که البته کم اتفاق می افتد) در صورتی که این تاخیر از یک ساعت بیشتر باشد شرکت مسافربری باید بنا به درخواست شخص مسافر نسبت به استرداد کل مبلغ بلیط اتوبوس اقدام نماید.

استرداد بلیط راه برگشت هزینه

اگر به هر دلیلی از سفر خود پشیمان شدید نگران هزینه ی هدر شده ی بلیط خود نباشید. شما می توانید با استرداد بلیط پول خود را زنده کنید. برای کنسل کردن بلیط اگر می خواهید یکی از چند بلیطی که خریده اید را کنسل کنید ناگزیر تمام بلیط هایی که خریده اید کنسل می شوند. پس اگر احتمال کنسلی بعضی از بلیط ها را می دهید حتما بلیط ها را تکی بخرید. پس از ثبت استرداد خود در سایت موردنظر خود، هزینه ی شما پس از کسر هزینه در دو الی سه روز آتی به حساب شما برگردانده می شود. 

هزینه ی جریمه به شکل زیر محاسبه می شود:

  • در سفر داخلی تا یک ساعت قبل حرکت 10 % و کمتر از یک ساعت مانده به حرکت 50 % هزینه ی بلیط.
  • در سفر های خارجی تا 24 ساعت قبل حرکت 10% و 24 ساعت قبل از حرکت به بعد 50% هزینه بلیط.

البته قوانین در برخی مسیرها محدودیت هایی دارد که باید برای آشنایی با آن ها از شرکت مسافربری خود کمک بخواهید.

اما در سفر اتوبوسی با کرونا چه کنیم؟

سفر های خودرویی از نظر بهداشتی قابل کنترل نیستند اما پروتکل های بهداشتی در سفرهای اتوبوسی اجرا می شوند. به عنوان مثال به فردی که مبتلا به بیماری است و تست کرونای او مثبت ثبت شده است بلیط حضوری و حتی اینترنتی به او فروخته نمی شود. رانندگان نیز اگر در میان راه کسی را سوار می کنند باید نسبت به بررسی سوابق بیماری آن فرد آگاه باشند. البته افرادی که دوره دو هفته ای قرنطینه ی خود را گذرانده باشند به مشکل نمی خورند.

“این مطلب تبلیغاتی است”

انتهای پیام/

درباره ی heodkfj

مطلب پیشنهادی

معرفی دربند تهران و خرید بلیط هواپیما چارتری

تهران پایتخت ایران مکان های دیدنی بسیار زیادی دارد از جمله این مکان ها می …