راهکارهایی برای نگهداری از خودرو در تابستان

این روزها که قدرت خرید خودرو پایین آمده است و قیمت‌ها خیال پایین آمدن ندارد، باید به بهترین شکل از خودروی خود مراقبت کنید، خصوصا در گرمای تابستان امسال که از گرم‌ترین روزهای سال‌های اخیر است.

خودروها از دید مهندسی مجموعه‌ای از قطعات مکانیکی هستند که به خودی خود تولید گرما می‌کنند. این افزایش دما اغلب با تمهیداتی مانند آب و روغن قابل کنترل است؛ اما در شرایط دمای مضاعفی که فصل تابستان ایجاد می‌کند، نگهداری از خودرو دقت بیشتری را نیاز دارد. در این بازه زمانی غیر از پیمایش‌های متعارف شهری، بعضا مسافرت‌های طولانی خانوادگی فشار بیشتری را بر خودرو وارد می‌کند. گرمای خورشید می‌تواند آسیب‌هایی جدی به خودروی شما وارد کند که نتیجه آن کاهش قیمت خودرو  https://bama.ir/price  خواهد بود. پس با مجموعه‌ای از چند اقدام نه‌چندان سخت می‌توان نه‌تنها بر این غول پرحرارت غلبه کرد بلکه از حضور در خودرو زیر آفتاب داغ نیز لذت برد.

به داد رادیاتور برسید

حیاتی‌ترین اندام کنترل دما برای قلب یک خودرو، رادیاتور آن است. به جریان انداختن آب دور بلوک موتور و جذب حرارت آن، خنک کردن (دفع حرارت) و تزریق دوباره آن به مدار، ساده‌ترین تعریف از چگونگی کار رادیاتور است. برای موتور خودرو، رادیاتور بدون آب و یا رادیاتوری که در عملکرد آن خللی ایجاد شده، با خودرویی که اساساً رادیاتور ندارد،‌ فرقی نمی‌کند. اگر این قطعه اصلی تجربه کاهش آب دارد، حتماً پیش از بروز مشکلات حاد، آن را تعمیر کنید. اختلال در عملکرد فن (پروانه) نیز می‌تواند پروسه خنک‌کنندگی را با مشکلاتی روبه‌رو کند. نسبت به تعویض تسمه پروانه در زمان مشخص حساس باشید. حرفه‌ای‌ها برای به دست آوردن بهترین کارایی از مایع خنک‌کننده (ضدیخ-ضدجوش) بهره می‌گیرند. این مواد حاوی افزودنی‌هایی هستند که از خوردگی سیستم خنک‌کننده ماشین جلوگیری می‌کنند.

حواستان به کولر باشد

حتی نمی‌توان یک خودرو بدون سیستم تهویه مطبوع را تصور کرد. هوای گرم تابستان درون محفظه فلزی کابین که بیش از حد داغ شده، غیر قابل تحمل است. کولر خودرو در این مواقع یک ناجی به حساب می‌آید. ولی حالا که قرار است از این بخش اساسی خودرو نهایت استفاده را ببریم،‌ پس باید حسابی حواسمان به آن باشد. گاز استفاده در کولر خودروها اغلب به این راحتی‌ها تخلیه نمی‌شود. اگر لوله‌ها و اتصالات آسیب نبینند، حداقل می‌توان تا 5 سال روی گاز موجود درون سیستم تهویه حساب باز کرد.

مهم‌ترین بخش کولر یک خودرو سیستم کمپرسور و یا موتور آن است. روشن بودن کولر درست در زمان استارت زدن نه‌تنها از عمر آن کم می‌کند بلکه فشار ناگهانی شدیدی را به تسمه دینام که موتور کولر نیز به آن متصل است، وارد می‌کند. نه فقط هنگام استارت زدن، بلکه حتی در زمان حرکت و گاز دادن نیز نباید کولر را روشن کرد. به دلیل گردش گاز درون لوله‌ها و خشک نشدن روغن موتور کولر، کارشناسان توصیه می‌کنند حداقل ماهی یک‌بار کولر را حتی برای مدتی کوتاه نیز روشن کرد. در نظر داشته باشید وقتی که کولر روشن است، دمای آب کمی بالاتر از حد استاندارد می‌شود. این نباید باعث نگرانی شود.

استفاده مداوم از کولر آن هم در سربالایی‌ها می‌تواند عمر کولر را بکاهد. در صورتی‌که به هر دلیل ناچار به استفاده از کولر در مسیرهای سربالایی هستید، با کاهش سرعت و استفاده از دنده سنگین فشار را به حداقل برسانید. از طرفی دیگر از آنجا که کمپرسور کولرها مستقیماً با نیروی موتور خودرو رابطه دارد، به جای آنکه میزان درجه کولر را افزایش دهید می‌توانید با رعایت قوانین ایمنی، با سرعت بالاتر حرکت کنید. این تکنیک برای پیمایش‌های خارج شهر مفید است.

همه روغن‌ها را چک کنید

شاید در شرایط عادی،‌ توصیه اصلی مکانیک‌ها در بحث روانکاری، نگهداری و تعویض هوشمندانه روغن موتور است؛ اما در شرایط فصل گرما و تابستان، می‌بایست روی تمام روغن‌های موجود در خودرو دقت کرد.

روغن ترمز می‌تواند اولویت اول باشد. فشار مکانیکی پدال ترمز توسط پمپ‌های هیدرولیکی تقویت شده و به ترمزها منتقل می‌شود. واسط اصلی بین این دو نوع نیرو همین روغن ترمز است. روغنی که غلظت آن رقیق‌تر از نمونه‌های مشابه است. روغن ترمز را نمی‌توان به راحتی در دسته روان‌کارها قرار داد ولی به دلیل اینکه عضوی از خانواده روغن‌ها محسوب می‌شود، معمولاً درباره تعویض آن نیز اظهار نظر می‌شود؛ اما گرمای تابستان تمام این معادلات را به هم می‌ریزد. تبخیر و رطوبت‌گیری مایع ترمز، باعث بروز مشکلاتی در ترمزگیری می‌شود.

بخش بعدی، بررسی روغن جعبه‌دنده، روغن گیربکس و یا روغن دنده است. این روغن از ساختار متفاوتی نسبت به روغن موتور و ترمز استفاده می‌کند. در واقع واسکازین‌ها از قطعات تحت فشار درون گیربکس مانند چرخ‌دنده‌ها و پولی‌ها در برابر آسیب‌های خارجی محافظت می‌کنند. این روغن‌ها نیز مانند روغن موتور براساس سطح کیفیت (API) و ویسکوزیته (گرانروی SAE) طبقه‌بندی می‌شوند. این روان‌ساز دارای گرانروی ناچیز (حتی در دماهای پایین) بوده و با فلزات موجود در جعبه‌دنده (فولاد و آلیاژهای مس) سازگاری کافی دارد. شاید دوام روغن دنده بالا باشد ولی از طرفی دیگر به دلیل جذب خرده آهن و رسوبات درون محفظه، بیش از حد آلوده می‌شود و کیفیتش پایین می‌آید. اگرچه واسکازین نسبت به دمای بالا مقاوم است ولی گرمای تابستان می‌تواند سرعت استهلاک آن را افزایش بدهد. معمولاً هم‌زمان با تعویض دیسک و صفحه کلاچ، واسکازین نیز تعویض می‌شود.

روغن دیگری نیز در بازار وجود دارد که اغلب در خودروهای بزرگ و شاسی‌بلندها کارایی دارد و آن روغن دیفرانسیل نام دارد. این روغن نیز درست جنسی مانند واسکازین دارد. این نوع روغن ضخیم‌تر و چسبناک‌تر است. ویسکوزیته بالاتری دارد به این معنی است که روغن دیفرانسیل ماشین نه‌تنها به چرخ‌دنده‌ها نفوذ می‌کند، بلکه به آنها می‌چسبد و یک مانع ایجاد می‌کند که مانع تماس بین قطعات فلزی می‌شود و کاهش گرما و اصطکاک و افزایش عمر قطعات را به همراه دارد.

تمیز باشید

به نظر نمی‌رسد که این بخش ارتباط چندانی با بحث نگهداری از خودرو در تابستان داشته باشد؛ اما راستش را بخواهید تمیزی خودرو به اندازه سیستم تهویه مطبوع در کارایی خودرو در فصل گرما مؤثر است. معمولاً افراد از این نکته غافل می‌شوند که زیربندی خودرو در زمستان و پاییز بیش از اندازه با گل و لای و رطوبت در تماس بوده‌اند. گرمانی هوا در تماس با پوشش گرد و خاکی که روی اتصالات قرار گرفته، می‌تواند باعث ترک‌خوردگی قطعات شود. از سویی دیگر، گرد و خاک مانند لایه‌ای عایق مانع از انتقال حرارت می‌شود و دمای داخلی را بیش از پیش افزایش می‌دهد. قسمت‌های لاستیکی بیرونی خودرو مانند برف پاک‌کن در فصل بارش ضعیف می‌شوند و با تابش اولین آفتاب داغ به سرعت نابود می‌شوند.

تایرها را دریابید

شما معمولاً با صندل در زمستان راه نمی‌روید و در تابستان چکمه به پا نمی‌کنید. این درست همان کاری است که باید با تایر خودرو نیز انجام داد. البته منظور این است که تایرها را در فصل تابستان و زمستان تغییر دهید. هدف، نگهداری اصولی از تایرهاست. اگر تایرهای شما در فصل پاییز و زمستان به 50 درصد کارایی خود رسیده‌اند، مطمئن باشید در تابستان دیگری اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند.

هوای درون تایر، متریال بیرونی لاستیک و سطح زیرین در تماس همگی متأثر از آفتاب داغ می‌شوند و روی یکدیگر تأثیر منفی می‌گذارند. ناگفته پیداست که بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق، تعویض تایرهای کهنه با نمونه جدید است؛ اما به‌منظور جلوگیری از هزینه‌های زیادی، حداقل کاری که می‌توانید بکنید آن است که باد درون تایرها تنظیم شوند. در فصل گرما اجسام منبسط می‌شوند و این پدیده را باید با استانداردهای هر کارخانه خودروسازی کنترل کرد.

آفتاب نگیرید

پارک کردن خودرو زیر نور مستقیم خورشید بدون محافظ، تاثیرات جبران‌ناپذیری دارد. نگران قطعات داخلی خودرو نباشید. این روزها دیگر خودروسازان به چنان سطحی از مهندسی رسیده‌اند که می‌توانند در برابر سرما و گرما مقاوم باشند. حقیقت آن است که آنچه باید از آن نگران باشیم، قطعات داخل کابین است. داشبورد و کنسول اولین قسمتی است که مقاومت خود را در برابر خورشید از دست می‌دهند. از بین رفتن و خراب شدن آن‌ها از یک طرف، شل شدن و به سر و صدا افتادن آن‌ها نیز از طرف دیگر می‌تواند از تاثیرات آفتاب مستقیم باشد. صندلی‌ها، غربیلک فرمان و دسته‌دنده شاید از تایر مقاوم تشکیل شده باشد ولی استمرار قرارگیری خودرو زیر آفتاب باعث استهلاک درونی قطعات می‌شود.

این مطلب تبلیغاتی است”

انتهای پیام/

درباره ی heodkfj

مطلب پیشنهادی

معرفی دربند تهران و خرید بلیط هواپیما چارتری

تهران پایتخت ایران مکان های دیدنی بسیار زیادی دارد از جمله این مکان ها می …