جدیدترین تکنولوژی عایق رطوبتی

به گزارش خبرگزاری تسنیم در سراسر کشور عزیزمان به دلیل شرایط آب و هوایی ویژه ساختمان‌ها و در اصل مصالح ساختمانی پس از مدتی به دلایل مختلف از جمله رطوبت بالای هوا، تابش مستقیم نور خورشید، گرمای شدید هوا، داشتن آب‌وهوای خشک و سرد، بارش برف و باران شدید، آلودگی هوای زیاد، بارش باران اسیدی و… مصالح ساختمانی پس از مدتی دچار پوسیدگی خوردگی می‌شوند. خوردگی مصالح ساختمانی علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب در سطوح مختلف ساختمانی، محل مناسبی برای نفوذ رطوبت، تجمع میکروب، قارچ، خزه و باکتری، نشتی آب، تخریب سایر قسمت‌های ساختمانی و… می‌شود. در چنین مواردی تخریب، بازسازی و ترمیم هزینه‌ی بسیار بالایی به همراه دارد. بهترین کار برای جلوگیری از این اتفاق عایق‌کاری ساختمان در همان ابتدا و قبل از زیباسازی ساختمان توسط پیمانکاران و مهندسین ساختمانی است. در ادامه به بررسی بهترین عایق رطوبتی ساختمان در سطوح مختلف ساختمانی می‌پردازیم.

عایق رطوبتی چیست؟

آب‌بندی ساختمان از ابتدا تاریخ بشریت تا به امروز که محل سکونت از غارها به برج‌ها تغییر شکل پیدا کرد، یکی از مهم‌ترین دغدغه، انسان بوده است. برای این امر محصولات آب‌بندی مختلفی ارائه‌شده که به‌مرورزمان تا 10 سال رو به فرسایش و تخریب می‌رود. ازجمله این محصولات می‌توانیم به کاه‌گل، قیرگونی، ایزوگام، ماستیک، چسب‌های آب‌بندی و… اشاره‌کنیم.

تمامی این عایق‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که می‌توان گفت آب‌بندی سطح کاملاً به‌صورت موقتی انجام می‌شود. نام‌آشناترین محصول عایق‌بندی رطوبت در کشور را می‌توان به محصول ایزوگام اختصاص داد. این محصول پایه نفتی به دو صورت فویلی و بدون فویل در بازار موجود است. ایزوگام نسبت به محصولات آب‌بندی موجود تا آن زمان، ماندگاری بیشتر و البته قیمت بسیار بالاتری داشت. بعد از گذشت مدت‌زمانی، بسیاری از ساختمان‌ها علاوه برداشتن ایزوگام، دچار نشتی آب شدند. خسارات مالی فراوان به‌جای مانده از نشتی آب ایزوگام افزون بر از بین رفتن تمامی ایزوگام‌های استفاده‌شده برای عایق‌بندی است.

به دلیل پایه قیری بودن ایزوگام، سطح زیرین (سیمان، موزاییک، فلز و…) با خوردگی بسیار شدید همراه می‌شوند و با از بین رفتن قسمتی از ایزوگام آب به زیر تمام ورق‌های ایزوگام نفوذ کرده و باعث بلند شدن تمام ورق‌ها می‌شود.

این تنها بخشی از معایب ایزوگام علاوه بر ظاهر نامناسب آن است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم. با پیشرفت علم و فنّاوری بعد از ایزوگام نسل جدیدی از محصولات عایق‌بندی در بازار عرضه گردید. عایق رطوبتی پلیمری نانو جایگزین ایزوگام، محصولی منحصربه‌فرد بر اساس رزین‌های اکریلیک پایه آب است که مناسب اجرا بر روی تمامی سطوح است.

عایق رطوبتی نانو پلیمر محصولی مایع با ظاهری همانند رنگ بسیار غلیظ است که بعد از خشک شدن آب‌بندی فوق‌العاده بالایی بر روی سطوح ایجاد می‌کند. عایق رطوبتی پلیمری با تغییر فرمولاسیون مولکولی متناسب با سطوح مختلف برای آب‌بندی استفاده می‌شود.

از عایق رطوبتی پلیمری به‌عنوان عایق رطوبتی جدید نام‌برده می‌شود. جدیدترین نسل عایق‌بندی بیشتر در کشورهای اروپایی که بارندگی‌های بسیار شدید، شهرهای با رطوبت بالا و … مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی عایق رطوبتی نانو

 • مقاوم در برابر تغییرات دمایی شدید
 • اجرای یکپارچه
 • عدم اشتعال‌پذیری به دلیل پایه آب بودن
 • کاهش مصرف انرژی ساختمان در فصول  گرم سال
 • رفلکس نور و کاهش جذب گرما
 • وزن بسیار سبک
 • اجرای آسان بدون نیاز به تخصص
 • ترمیم ارزان و آسان
 • مقاومت فیزیکی و مکانیکی بسیار بالا
 • مقاومت بسیار بالا در برابر مواد قلیایی و شیمیایی
 • قابل‌اجرا بر روی تمامی سطوح
 • متمرکز شدن رطوبت در قسمت آسیب‌دیده بدون تخریب سایر قسمت‌ها
 • رنگ‌بندی متنوع و زیبا
 • قابلیت اجرا بر روی تمامی سطوح ساختمانی
 • قابلیت اجرا بر روی سطوح سینوسی، ساندویچ پانل، گالوانیزه و نا منظم

عایق رطوبتی پلیمری در مقایسه با ایزوگام

عایق رطوبتی پلیمری

ایزوگام

از گرم شدن ساختمان در تابستان و سرد شدن آن در زمستان جلوگیری می‌کند.

باعث افزایش دمای ساختمان در تابستان و سرد شدن دمای آن در زمستان می‌شود.

کاهش جذب گرما سطح

جذب گرمای بالا

کمک به ذوب برف در زمستان

یخ‌زدگی و شکنندگی در برابر سرما، برف و  علی الخصوص تگرگ

قابلیت رفلکس نور خورشید

جذب نور خورشید

وزن سبک

وزن سنگین

اجرای یکپارچه و آسان

اجرای ورقه‌ای و مستلزم آموزش پرسنل

اجرای سرد و بدون تخریب

اجرای گرم و امکان آسیب‌دیدگی سیم‌کشی و لوله‌ها

دارای خاصیت ارتجاعی و بدون محدودیت تردد

تردد بر روی آن در سرما موجب ترک‌خوردگی و در گرما سبب فرورفتگی آن می‌شود.

ترمیم بسیار آسان در صورت پارگی و آسیب‌دیدگی

ترمیم پرهزینه و دشوار

قابل‌اجرا بر روی سطوح فلزی، چوبی و…

اجرا در سطوح فلزی، ورق گالوانیزه، ساندویچ پانل و… باعث پوسیدگی و زنگ‌زدگی شدید می‌شود.

در صورت آسیب‌دیدگی سطح تجمع آب به‌صورت نقطه‌ای متمرکز انجام می‌شود.

در صورت آسیب‌دیدگی ورق‌های گالوانیزه رطوبت به زیر ورق‌های ایزوگام نفوذ کرده و منجر به باد کردن و بلند شدن ورق‌های گالوانیزه و نشت رطوبت می‌شود.

امکان تجمع باکتری و جلبک به حداقل رسانده می‌شود.

امکان تجمع و رشد باکتری، قارچ، جلبک و… وجود دارد.

دوست دار محیط‌زیست

آسیب‌رسان محیط‌زیست

قابل‌اجرا بر روی قسمت‌های با دسترسی بسیار دشوار

مناسب اجرا بر روی سطوح صاف و هموار

تحمل قدرت انبساط و انقباض سازه

عدم تحمل انبساط و انقباض

کاربرد عایق رطوبتی پلیمری

با تغییر فرمولاسیون از انواع عایق رطوبتی مایع جدید می‌توانیم در سطوح مختلف سیمانی، چوبی، فلزی و … استفاده کرد.

 

عایق رطوبتی بام:

عایق رطوبتی بام محصولی مناسب برای آب‌بندی پشت‌بام است. عایق رطوبتی بام به همراه الیاف فایبرگلاس بر روی سطوح مختلف موزاییک، سیمان، بتن و… در پشت‌بام قابل‌اجرا است. الیاف فایبرگلاس مانند پارچه‌ای از جنس شیشه و فایبرگلاس است که بر روی سطح بام همانند سفره‌ای پهن می‌شود و عایق رطوبتی پلیمری در 2 مرحله بر روی الیاف اجرا می‌شود. این محصول بسیار مناسب برای آب‌بندی کف ساختمان، سرویس بهداشتی، بالکن و… است.

عایق استخر:

عایق رطوبتی استخر مناسب‌ترین محصول برای آب‌بندی و رنگ‌آمیزی استخر آب، استخر کشاورزی، مخازن آب، حوض‌ها، جوی‌های آب و… است. این محصول علاوه بر عایق‌کاری استخر باعث زیباسازی و رنگ‌آمیزی استخر نیز می‌شود.

عایق رطوبتی ویستاکالرجدیدترین نسل عایق رطوبتی برای آب‌بندی بام، دیوار، ورق های گالوانیزه، موزائیک، گنبد مساجد، ساندویچ پانل، استخر، سنگ، آجر، سرویس بهداشتی و … است که باکیفیت و ماندگاری بالا در بهترین جایگزین ایزوگام و عایق‌های سنتی است.  برای اطلاعات بیشتر به سایت ویستاکالر مراجعه کنید.

“این مطلب تبلیغاتی است”

انتهای پیام/

درباره ی heodkfj

مطلب پیشنهادی

شستا نهال استوار در بهار 35 سالگی

آغازِ پایانِ 35 سال حاشیه  فرودین ماه 1399 و بعد از قریب به 35 سال …