تست کرونا در منزل به چه شیوه ای انجام میشود؟

علاوه بر راه‌هایی که از سوی وزارت بهداشت جهانی برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس منحوس به مردم توصیه می‌شود، در اختیار داشتن روش‌های تشخیص درست؛ در پیشگیری از حاد شدن اثرات این بیماری نقش بسیار مهمی دارد.

در پایگاه‌های مختلفی در تمام شهرهای ایران امکان گرفتن تست تشخیص کرونا وجود دارد، اما بسیاری از مردم توانایی مراجعه به این پایگاه‌ها را ندارند. در نتیجه تشخیص ندادن به ‌موقع ویروس کووید-19، ممکن است سلامتی و جان افراد در معرض خطرات جدی قرار گیرد.

روش  تست کرونا در منزل  نگرانی بسیاری از افراد را حل کرده و در کنترل این بیماری نقش به‌سزایی داشته است. در ادامه پس از معرفی علائم کرونا، روش‌های تست کرونا در منزل و بهترین روش انجام تست را به شما معرفی خواهیم کرد.

علائم کرونا چیست؟

بسیاری از پزشکان معتقد هستند که ویروس کرونا پس از وارد شدن به بدن میزبان ممکن است به‌ مدت 5 الی 6 روز در بدن فرد مخفی باشد و عده دیگری اعتقاد دارند دوره نهفتگی این ویروس به‌طور کامل مشخص نیست و از 2 تا 14 روز متغییر است.

آنچه اهمیت بالایی دارد، تشخیص درست و زود هنگام این ویروس در بدن فرد است. به‌همین دلیل توصیه می‌شود پس از مشاهده علائم این ویروس، اقدام به انجام تست کرونا کنید تا در صورت ابتلا، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید یا از خدمات پزشکی هوم کا در منزل بهره‌مند شوید.

به‌دلیل شباهت بسیار زیاد علائم ویروس کووید-19 با ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا، برخی از افراد ابتلای خود را به کرونا با سرماخوردگی اشتباه می‌گیرند و سهل‌انگاری در انجام تست کرونا ممکن است قاتل جان آن‌ها شود.

علائم کرونا بسته به شایع بودن و شدت آن‌ها به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که بهتر است فرد با مشاهده هر یک از آن‌ها نسبت به انجام تست کرونا در منزل اقدام کند.

علائم بسیار شایع این بیماری از قرار زیر هستند:

 • سرفه خشک و بدون خلط
 • خستگی و بی‌حالی
 • تب بالا

در بسیاری از افراد نیز علاوه بر موارد بالا، نشانه‌های زیر می‌توانند علائم کووید-19 محسوب شوند:

 • گلودرد
 • بدن‌درد
 • سردرد
 • التهاب ملتحمه
 • کم شدن یا از دست دادن قدرت بویایی و چشایی
 • اسهال
 • تغییر رنگ انگشتان

در مواردی که ابتلا به این ویروس بسیار حاد باشد علائم زیر بروز می‌یابند:

 • وارد شدن فشار زیاد یا احساس درد در قفسه سینه
 • مشکل در دم و بازدم
 • از دست دادن قدرت تکلم
 • از دست دادن توانایی حرکت

روش های تست کرونا

برای تشخیص دادن ابتلای یک فرد به کرونا، روش‌های مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

 • آزمایش مولوکولی یا PCR
 • روش سرولوژی با بررسی آنتی بادی IgM
 • روش سرولوژی با بررسی آنتی بادی IgG
 • سیتی ‌اسکن ریه

در روش اول یا PCR مخاط انتهای حفره بینی فرد مشکوک توسط یک ابزار ویژه برداشته می‌شود تا پس از بررسی آن، وجود ویروس کووید-19 در بدن فرد تشخیص داده شود. این روش مطمئن‌ترین نوع تست کرونا است که نسبت به سایر روش‌ها از قیمت بالاتری نیز برخوردار است.

در روش سرولوژی پس از گرفتن نمونه خون از فرد، وجود آنتی بادی‌های IgM یا IgG در بدن او مورد بررسی قرار می‌گیرد. وجود این آنتی بادی‌ها نشان‌ می‌دهد که بدن در مقابل ورود یک ویروس اقدام به ترشح آنتی بادی کرده است.

معمولا آنتی بادیIgM  در ابتدای ورود عامل بیماری‌زا و آنتی بادی IgG در انتهای دوره به‌وجود می‌آیند. در بسیاری از موارد برای تشخیص وجود ویروس کرونا در بدن فرد، آنتی بادی IgG بررسی می‌شود؛ زیرا گاهی در ابتدای ابتلا به ویروس وجود هیچ نوع آنتی بادی در بدن تشخیص داده نمی‌شود.

روش سیتی ‌اسکن نیز یک روش مکمل محسوب می‌شود و به‌تنهایی نمی‌تواند ابتلای فرد را به کووید-19 تشخیص دهد. در بیشتر موارد از این روش پس از گرفتن تست PCR از فرد مبتلا یا مشکوک استفاده می‌شود.

تست کرونا در منزل، بهترین روش انجام تست کرونا

همان‌طور که اشاره شد پایگاه‌ها و آزمایشگاه‌های فراوانی در سطح شهرها برای تشخیص ویروس کرونا وجود دارند. برای انجام  تست کرونا در تهران  نیز مراجعه به یکی از این مراکز می‌تواند گزینه پیش‌روی افراد باشد، اما مراجعه حضوری به این مراکز معایب بسیار زیادی دارد و گاهی با محدودیت همراه است.

بروز علائم کرونا در هر فردی حتما به‌معنی ابتلای آن فرد به ویروس کووید-19 نیست. چه بسا افرادی که علائم ابتلا به کرونا را دارند، اما ابتلای آن‌ها به این ویروس محرز نشده باشد و با ورود به این مراکز شلوغ به کرونا مبتلا شوند.

همچنین شلوغ بودن مراکز گرفتن  تست کرونا در کرج  یا تهران، صف‌های طولانی انتظار و گیر کردن در ترافیک شلوغ از دیگر معایب انجام تست کرونا در آزمایشگاه است.

از سوی دیگر بسیاری از افرادی که به این ویروس مبتلا شده‌اند از توانایی کافی برای مراجعه به مراکز انجام تست کرونا برخوردار نیستند. خردسال یا معلول و ناتوان بودن افراد نیز یکی دیگر از محدودیت‌های ممکن برای مراجعه به مراکز انجام تست کرونا است.

انجام تست کرونا در منزل توسط کارشناسان مجموعه هوم کا مزایای فراوانی دارد که از جمله آن می‌توان به برداشتن محدودیت‌ها یا معایب ذکر شده در بالا اشاره کرد.

برای ثبت درخواست در این مجموعه کافی است به سایت هوم کا مراجعه کنید و پس از وارد کردن اطلاعات و درخواست خدمات، منتظر تماس کارشناسان مجرب باشید.

همچنین افرادی که نمی‌توانند درخواست خود را از طریق سایت ثبت کنند، کافی است با شماره تماس 021-91025595 ارتباط برقرار کنند تا از خدمات مختلف پزشکی از جمله تست کرونا در منزل بهره‌مند شوند.

اعلام جواب تست کرونا نیز به ‌صورت کاملا آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری از طریق پروفایل بیمار در سایت هوم کا امکان‌پذیر است.

“این مطلب تبلیغاتی است”

انتهای پیام/

درباره ی heodkfj

مطلب پیشنهادی

شستا نهال استوار در بهار 35 سالگی

آغازِ پایانِ 35 سال حاشیه  فرودین ماه 1399 و بعد از قریب به 35 سال …