آموزش جوجه کشی بلدرچین به روش سنتی و صنعتی

انتخاب و شناخت مسیر در هر کار تاثیر زیادی در انجام موفقیت آمیز آن دارد. در مورد جوجه کشی پرندگانی نظیر بلدرچین هم روال کار به همین شکل است. پیش از آغاز به این کار بهتر است هدف خود را در این مورد مشخص کنید.

بسته به اینکه بخواهید این کار را در سطح خانگی انجام دهید یا صنعتی و در مقیاس بزرگ، ملزومات، هزینه و مراحل کار متفاوت خواهد بود.

اگر هدف شما از انجام این فعالیت، تفریحی باشد، انجام آن در مقیاس خانگی و با کمترین فضا و امکانات می‌تواند پاسخگو باشد.

اما در جوجه کشی به قصد درآمدزایی لازم است امکانات و تجهیزات بیشتری تدارک دیده شود. فضای مورد نیاز برای این کار هم از لحاظ مساحت با موارد خانگی متفاوت است.

اما در هر دو روش، اصول و نکات مشترکی وجود دارد که بدون رعایت آنها انتظار یک جوجه کشی موفقیت آمیز را نداریم.

در این مطلب:

  • درباره جوجه کشی بلدرچین با دستگاه و روش صنعتی با هم گفتگو می‌کنیم.
  • به نکات لازم برای جوجه کشی موفق می‌پردازیم.

با ما همراه باشید.

جوجه کشی بلدرچین به روش سنتی

در سال های اخیر استفاده از گوشت و تخم بلدرچین و فواید خوراکی و درمانی فوق‌العاده آن باعث استقبال عمومی خوبی از این تولیدات شده است. موضوعی که جوجه کشی و درآمد حاصل از آن را بیش از پیش موفقیت آمیز و قابل قبول نموده است.

برای انجام این کار دو روش کلاسیک (سنتی) و مدرن (صنعتی) وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به هر دو روش اشاره داشته باشیم.

در روش سنتی کار در حالت طبیعی و بدون استفاده از دستگاه انجام می‌شود. در این حالت باید با نژاد پرنده آشنا بوده و بعد از قرار دادن یک زوج نر و ماده در کنار هم، منتظر تخمگذاری آنها بمانیم. تعداد طبیعی تخم در هر دوره 10 عدد و مدت خوابیدن روی آنها 18 روز است که در صورت مساعد بودن شرایط همه به جوجه تبدیل می‌شوند.

مراقبت از تخم و محافظت از جوجه هر یک بخش مهمی از کار جوجه کشی بلدرچین هستند که باید با دقت و حوصله کامل انجام شوند. بلدرچین معمولا یک روز در میان تخمگذاری می‌کند و برای عمل آوردن جوجه از تخم نطفه دار نباید بیش از یک هفته از نگهداری آن بگذرد.

رعایت نکاتی مانند دما و رطوبت مناسب در طول دوره خواب پرنده مادر روی تخم بسیار ضروری است. اگر این کار در خانه انجام می‌شود لازم است محیطی امن و آرام با دما و رطوبت کافی برای آن تدارک دیده شود. پس از تولد نیز جوجه بسیار ضعیف بوده و بین 2 تا 3 هفته نیاز به مراقبت دارد.

 

جوجه کشی بلدرچین به روش صنعتی

هنگامی که قصد بارور کردن تخم بلدرچین در تعداد زیاد و با دستگاه جوجه کشی به روش صنعتی را داریم شرایط قدری متفاوت است. این روش در صورت رعایت تمام نکات بسیار مفید و پربازده است.

این موارد عبارتند از:

  • رعایت بهداشت: از نکات مهم رعایت اصول بهداشتی در این مسیر است. پس از اطمینان از نطفه دار بودن تخم آن را با پارچه خشک تمیز نموده و در دستگاه مخصوص قرار دهید.
  • قرار دادن صحیح تخم در دستگاه: این کار باید از قسمت پهن تخم انجام گیرد تا از پارگی کیسه هوا جلوگیری شود.
  • نطفه سنجی: طی روزهایی که تخم در دستگاه جوجه کشی  قرار دارد باید از نظر زنده بودن و برخورداری از مویرگ خونی کنترل شود. تخم بدون نطفه یا دارای جنین مرده باید از دستگاه خارج شود تا موجب آلودگی محیط و مرگ سایرین نشود.
  • رعایت ستر در جوجه کشی بلدرچین: این کار به معنای رعایت دمای 2/37 تا 8/37 و رطوبت 60٪ درون دستگاه جوجه کشی است. تغییر این اعداد زمان تولد جوجه را تغییر داده و به آن آسیب می‌رساند. حرارت این دستگاه منجر به خشک شدن محیط و از دست رفتن رطوبت می‌شود. پس لازم است به هر روش از افشانه، ظرف آب یا سایر روش ها به تناسب اندازه دستگاه برای تامین رطوبت لازم و کافی اقدام شود. رطوبت اضافه نیز به بزرگی کیسه هوا انجامیده و مانع از تنفس جوجه خواهد شد. پس الزامیست که در مورد میزان دما و رطوبت دقت کافی به خرج دهیم.
  • رعایت مرحله هچر: این دوره از روز 13 آغاز شده و تا تولد جوجه ادامه دارد. در این مدت تخم به دستگاه جوجه گیر با دمای 2/37 و رطوبت 75٪ منتقل می‌شود. این فضا با داشتن رطوبت بیشتر به جوجه امکان تنفس داده و برداشت مقداری از کلسیم پوسته تخم را برای جوجه میسر می‌کند.
  • انتقال به موقع: حتی اگر جوجه به تخم نوک نزده باشد 14 روز در ستر و 3 روز در هچر ثابت بوده و باید این اعداد مراعات شود. ضمن اینکه شرایط تنفس جوجه و رسیدن اکسیژن بسیار مهم و در بازده کلی کار تاثیر قطعی دارد. رسیدن هوای تازه و تهویه مداوم محیط در جوجه کشی بلدرچین بسیار موثر است.
  • چرخش تخم: مانند روش طبیعی، چرخاندن تخم در دستگاه هم اهمیت زیادی دارد. این چرخش منظم باعث پیشگیری از چسبندگی جوجه به پوسته و خفگی او می‌شود. این مقدار بین 4 تا 6 بار در شبانه روز است و در برخی ماشین ها هر 1 ساعت تکرار می‌شود.

 

سخن آخر در مورد جوجه کشی بلدرچین

جوجه کشی بلدرچین در هر دو روش سنتی و صنعتی نیازمند مراقبت و دقت بالاست. اما سود خوبی هم دارد که در صورت مراعات همه نکات به دست می‌آید.

در مجموعه بلدرچین دماوند می‌توانید ضمن تهیه مقدمات و تجهیزات این کار با دنبال کردن مقالات و فیلم های آموزشی موجود در سایت بلدرچین دماوند از ریزه کاری و نکات مهم این کار با خبر شوید.

“این مطلب تبلیغاتی است”

انتهای پیام/

درباره ی heodkfj

مطلب پیشنهادی

شستا نهال استوار در بهار 35 سالگی

آغازِ پایانِ 35 سال حاشیه  فرودین ماه 1399 و بعد از قریب به 35 سال …