کمالوندی: گازدهی به سانتریفیوژهای جدید در گام سوم کاهش تعهدات برجام- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم-آتوته

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در کنفرانس خبری امروز شنبه خود درباره جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجام گفت: بعد از برجام با بدعهدی هایی مواجه شدیم که اوج آن خروج آمریکا از این توافق بود. نظام تصمیم گرفت توازنی را در تعهدات ایجاد کند یا طرف مقابل به تعهدات خود برگردد.

وی افزود: یکی از تعهدات ایران در برجام مربوط بازطراحی رآکتور اراک است. دیگری مربوط به تولیدات آب سنگین است. موضوع سوم بازفرآوری سوخت مصرف شده هست. موضوع دیگر غنی سازی به لحاظ سطح هست. موضوع بعد تحقیق توسعه هست. سه موضوع دیگر فردو، میزان ذخایر و نظارت ها و دسترسی های آژانس است.

کمالوندی ادامه داد: از این 7 موضوع عملا ما 4.5 موضوع را انجام داده ایم (کاهش تعهدات) و موضوعات باقیمانده به لحاظ مختصر باقی مانده است.

وی گفت: تغییرات در تحقیق و توسعه رفتن به سمت یک میلیون سو را تسهیل می کند. ما می توانیم بر اساس تغییراتی که شکل می گیرد یک میلیون سو را هم محقق‌ کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: درباره بندهای 23 تا 43 ما 8 موضوع داریم که چهار موضوع الان اتفاق افتاده است. برخلاف برخی گزارش‌ها، محدودیتی برای مسیر غنی سازی ما وجود نداشته است.

کمالوندی افزود: چهار موضوع امروز انجام شد. ماشین های تحقیق و توسعه ما به انباشت ذخایر کمک خواهند کرد. این از دیروز انجام شد و امروز به آژانس اعلام شد. ماشین آی ار 6 هست (IR6s) هست که گاز دهی آن شروع شده. زنجیر 20 تایی آی ار 4 هم شروع شده. آی ار 6 هم بصورت زنجیره 20 تایی از دیروز شروع شده و گازدهی شده.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: فعلا بنا نداریم تغییری در نظارتهای آژانس داشته باشیم. در تحقیق و توسعه بندهای 32 تا 43 عملا وجود دارد.

کمالوندی گفت: چهار موضوع اتفاق افتاده و آژانس امروز مراجعه می‌کند و می‌بیند چهار اقدام انجام شده است. در مسیر غنی‌سازی ما محدودیتی وجود نداشته چون برنامه‌ها برای بلندمدت دیده شده بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: ماشین IR6 قرار بود در سال 11 گازگیری شود، که گازدهی آن شروع شد. ماشین IR4  بیست‌تایی ایران آغاز به کار کرد. ماشین IR6 به صورت زنجیره 20 ماشین قرار بود آبان ماه انجام شود که این زنجیره گاز‌دهی شد؛ زنجیره 30 تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: اگر کاهش تعهداتی باشد باید متمرکز شویم بر ضمیمه یک.

کمالوندی همچنین درباره چهار موضوع فوق، افزود: راکتور اراک، تولیدات آب سنگین، بازفرآوری سوخت مصرف شده، غنی‌سازی که در گام اول از 300 تن عبور کردیم و در گام دوم از خلوص  3.67 درصد عبور کردیم.

این مقام سازمان انرژی اتمی گفت: اوج فعالیت های ما غنی سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه‌های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یک میلیون سو طی 15 سال در دستور کار قرار گرفت.

کمالوندی ادامه داد: سه موضوع باقیمانده یکی فردو است و یکی نظارتهای آژانس است که فعلا بنا نداریم تغییری در نظارتهای آژانس داشته باشیم و تعهدات شفاف‌سازی کما فی‌السابق انجام می‌شود.

وی درباره سفر مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران گفت: از مدیرکل موقت آژانس دعوت کرده بودیم تا به تهران بیاید، فردا به ایران می آید و با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر خارجه دیدار می کند.

در حال تکمیل…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *