مرثیه‌ای که ناتمام ماند؛ محرم امسال در فقدان فرزند متین و با اخلاص اردبیل+فیلم- اخبار استانها – اخبار تسنیم-آتوته

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، تاریخ تعزیه‌خوانی استان اردبیل بزرگان زیادی در عرصه مداحی و نوحه‌خوانی به خود دیده که با درگذشت هر یک از این بزرگان  مردم این استان به مرور خلأ بزرگی را در آئین عزاداری این شهر تجربه کرده‌اند.

فوت هر یک از شاعران و ذاکران عاشورایی اردبیل در طول بیش از یک قرن گذشته علاوه بر داغ خانواده‌هایشان، جامعه عاشورایی اردبیل را نیز تحت تاثیر قرار داده است چرا که پیوند بین مردم و هر یک از ذاکران و شاعران پیشکسوت و جوان استان عجین شده با عزاداری این منطقه است.

وفات مرحومان بیضای اردبیلی، عباسقلی یحیوی(تاج‌الشعرا)، انور اردبیلی، رحیم منزوی، منعم اردبیلی، رحیم مؤذن‌زاده و سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی به ترتیب در شهر عاشقان حضرت عباس(ع) نه تنها یک شهر، بلکه جامعه متدین کشور را داغدار و مصیبت‌زده کرد.

اما همین اواخر ذاکری جوان از تبار حسینی اردبیل جمع مداحان این شهر را ترک گفت که بارها در رثای هر یک از بزرگان نام برده و در مجالس عزای سیدالشهدا(ع)،‌ گرامیداشت شاعران و ذاکران حسینی اردبیل و در مکتب بسیاری از اساتید برجسته این عرصه، مداحی و مرثیه‌خوانی کرده بود.

«مرحوم محمدباقر منصوری» برای همه مردم به ویژه هیئتی‌ها نامی آشناست به گونه‌ای که همه حتی یک بار نوحه‌خوانی او را شنیده، با او هم‌نوایی کرده و در سوگ اهل بیت(ع) اشک ریخته‌اند.

مداح متین و خوش‌صدای استان اردبیل که امروز دیگر نامی از او در مجالس عزاداری، ویژه برنامه‌های تاسوعا و عاشورا طبق روال هر ساله در میان مداحان دیده نمی‌شود.

جوانی مخلص و با اخلاق که رفتار متین او زبانزد مردم شهر به ویژه اساتید نوحه‌خوانی اردبیل بود به یک باره در 11 مرداد و در شب شهادت امام محمدتقی(ع) به دور از پایتخت حسینیت رخ در نقاب خاک کشید.

3 دهه خدمت عاشقانه در دستگاه ابی‌عبدالله

27 شهریور 1362 بود که پسری از یک خانواده مذهبی در محله امام جعفر صادق(ع) استان اردبیل چشم به جهان گشود، از سنین پایه به جهت فضای معنوی خانواده علاقه و رغبت بسیاری به حضور در مجالس روضه‌خوانی پیدا کرد که در این میان تشویق مادر خانواده برای حضور وی در اینگونه مراسم‌ها خالی از لطف نبود.

به مرور و با حضور پررنگ در مجالس عزاداری سیدالشهدا(ع)، علاقه مرحوم منصوری به نوحه‌خوانی بیشتر و بیشتر شد به طوری که طبق گفته خود آن مرحوم بعد از حضور در مجالس و بازگشت به خانه صدای روضه‌خوانان مجالس را تقلید کرده و برای خود نوحه‌خوانی می‌کرده که این شدت و حدت استقبال از معنویت و روضه‌خوانی نشان از تقوای این مداح پرآوازه اردبیل داشته است.

آغاز جدی نوحه‌خوانی و شرکت در کلاس‌های آموزشی آن مرحوم از سن 8 سالگی بود و وی تا سن 38 سالگی در دستگاه مقدس ابی‌عبدالله‌الحسین(ع) عاشقانه، خالصانه، عارفانه نوحه‌خوانی و مرثیه‌سرایی کرد.

مردی که دیگر نیست

چندی پیش این مداح اهل‌بیت(ع) برای شرکت در مراسم عزاداری امام محمدتقی(ع) و یادواره شهدا به شهر ارومیه سفر کرده بود که پنج‌شنبه‌ شب همزمان با 11 مرداد پس از وخامت احوالش و علی‌رغم تلاش نیروهای اورژانس و کادر پزشکی بیمارستان سیدالشهدای ارومیه چشم از جهان فروبست.

پیش از این مرحوم دچار بیماری مغزی شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته بود اما لازم به ذکر است که قبل از مرگ در سلامت کامل به‌سر می‌برد.

مداحی این ذاکر اهل بیت(ع) در محضر آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های وی محسوب می‌شود که این مرحوم بین عاشقان اهل‌بیت(ع) در سرتاسر جهان به‌ واسطه مداحی‌های دلنشین و با اخلاص خود شهره بود.

ذاکری که به‌‌جهت شدت ارادت و عشق به ساحت حضرت ولی عصر(عج) قبل از تمامی مجالس و مراسم خود و آغاز نوحه‌خوانی دعای سلامتی حضرت را قرائت کرده و در تمامی کلاس‌های درس خود تاکید زیادی بر تقوا داشت، خود اسوه‌ای از اخلاص و ارادت به درگاه حق تعالی بود.

مرثیه‌ای که ناتمام ماند…

ذاکری از تبار عاشقان حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) که طبق مصاحبه‌های خود بزرگترین آرزویش را عاقبت به‌خیری و رسیدن به درجه رفیع «پیرغلامی» عنوان کرده است، کربلا را مکانی مقدس می‌دانست که هر کسی لیاقت توفیق تدفین در آن را ندارد.

محرم امسال شهر حسینی اردبیل جای خالی ذاکران و مداحان زیادی را به خود احساس می‌کند؛ مداحانی که روزی در مجالس عزاداری سیدالشهدا(ع) و در رثای آل‌الله نوحه‌خوانی و ابراز عشق کرده‌اند اما از این میان شاید جای خالی مرحوم «محمدباقر منصوری» مداح شهیر و پرآوازه‌ای که به تازگی رخ در نقاب خاک کشیده بیش از جالی خالی سایر بزرگان احساس شود.

مداح جوان و خوش صدای اردبیل که صدای او با عشق و اخلاص گره خورده و اسطوره بسیاری از جوانان حسینی بود، بسیاری از مردم کشور سبک نوحه‌خوانی وی را قبول داشتند و حتی یک بار شده با صدای او به یاد شهدای کربلا اشک ریخته‌اند، امروز دیگر در میان ما نیست. روحش شاد، یادش گرامی

گزارش از نوشین سلامت

انتهای پیام/ح

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *